OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Sivý zákal

 

Toto očné ochorenie je najčastejšie spôsobené starnutím, presné príčiny jeho vzniku však doposiaľ nikto neobjasnil. Našťastie sa dnes dá sivý zákal úspešne liečiť.

Sivý zákal (katarakta) je očné ochorenie, pri ktorom dochádza k zakaleniu normálne čírej očnej šošovky. Zakalenie spôsobí zníženú priehľadnosť očnej šošovky a bráni priechodu svetelných lúčov na sietnicu, takže videnie je zastrené, akoby prekryté sivým závojom. Spočiatku nemusí sivý zákal videnie nijako ovplyvňovať. Zakalenie sa však postupne zväčšuje, videnie sa zhoršuje a postihnutý môže dokonca prestať vidieť. Človek postihnutý kataraktou pritom nepociťuje žiadne podráždenie očí, bolesť ani iné problémy. Až rozsiahly sivý zákal je na oku vidieť.

Katarakta sa objavuje najmä v súvislosti so starnutím. Ide o prirodzený proces starnutia ľudského oka – očnej šošovky. Najčastejšie sa objavuje po 65. roku veku života, ale môže sa objaviť až v osemdesiatke. Uvádza sa, že po 75. roku života je týmto ochorením postihnutých viac než 75 % populácie.

Pravá príčina vzniku katarakty nie je známa. Je však isté, že vznik sivého zákalu urýchľujú vyššie refrakčné (dioptrické) vady, niektoré ochorenia (napríklad cukrovka) či zápaly a úrazy oka. Okrem veku hrajú určitú úlohu aj dedičné predpoklady, pohlavie (častejšie ženy), rasa (černosi), ale aj užívanie niektorých liekov (kortikoidov, cytostatík a pod.), dlhodobé používanie niektorých očných kvapiek a metabolické a systémové ochorenia. Na rozvoj katarakty má negatívny vplyv aj nezdravý životný štýl – najmä fajčenie, drogy, nesprávna výživa aj nadmerné pôsobenie infračerveného a ultrafialového žiarenia. Sivý zákal môže postihovať jedno alebo obidve oči.

 

Prejavy

Sivý zákal sa prejavuje zakalením očnej šošovky, ktoré spôsobí nepríjemné, ale nebolestivé pocity – zhoršenie zrakovej ostrosti, zastrené videnie, citlivosť na oslnenie, dvojité videnie, skreslenie pozorovaného obrazu alebo zväčšujúcu sa krátkozrakosť. Častá je aj zmena vo vnímaní farieb – farby majú pri pohľade cez postihnuté oko inú intenzitu. Zakalenie šošovky sa postupom času zväčšuje, rýchlosť rozvoja ochorenia je však individuálna – trvá mesiace aj roky – a môže viesť až k úplnej slepote. K tomu však dochádza len v rozvojových krajinách. Na Slovensku sa sivý zákal operačne odstraňuje oveľa skôr, než spôsobí slepotu. Vhodné načasovanie operácie sa riadi problémami pacienta, jeho zhoršeným videním alebo nálezom, ktorý zistí lekár pri očnom vyšetrení.

 

Možnosti riešenia

Kataraktu nemožno odstrániť žiadnymi liekmi ani okuliarmi. Jedinou možnosťou liečby je operačný zákrok, pri ktorom sa zakalená očná šošovka pomocou ultrazvuku alebo najnovšie pomocou lasera z oka odstráni a nahradí umelou šošovkou. Umelá vnútroočná šošovka zostáva v oku natrvalo – počas života ju nie je potrebné vymieňať. Dokonale nahrádza dioptrickú silu pôvodnej očnej šošovky, takže voľbou vhodného typu šošovky možno odstrániť krátkozrakosť aj ďalekozrakosť. Pacient si môže vybrať aj multifokálnu šošovku, ktorá zlepšuje videnie na všetky vzdialenosti. Operácia prebieha ambulantne a je nebolestivá a šetrná.